Ewangelia dla osób fizycznych - 05.02.2024

Gdy Jezus i uczniowie Jego się przeprawili, przypłynęli do ziemi Genezaret i przybili do brzegu. Skoro wysiedli z łodzi, zaraz Go rozpoznano. Ludzie biegali po całej owej okolicy i zaczęli znosić na noszach chorych tam, gdzie jak słyszeli, przebywa. I gdziekolwiek wchodził do wsi, do miast czy osad, kładli chorych na otwartych miejscach i prosili Go, żeby ci choć frędzli u Jego płaszcza mogli dotknąć. A wszyscy, którzy się Go dotknęli, odzyskiwali zdrowie.

Nie ma już płaszcza i frędzli przy płaszczu. Nie ma plusku fal, uderzających o burtę łodzi Jezusa, która przybiła do brzegu. Ten czas już minął. Jest jednak Eucharystia, a to przecież znacznie więcej niż dotyk. Obecność, którą możesz przyjąć na sposób w pełni intymny, bezpośredni i realny.

Zdrowie jest prawie niczym, jest niejako skutkiem ubocznym życia. Wynika z twoich możliwości, którymi zostałeś obdarzony i talentów, którymi te możliwości użyźniasz. Pomaga ci w oczekiwaniu, nic więcej. A jednak proś o zdrowie, wyciągaj ręce w potrzebie, nieś swoich bliskich w miejsca, w których czeka ich ratunek, pomimo Eucharystii, pomimo Pocieszyciela.

Poprzez oczekiwanie najłatwiej nauczyć się wieczności.

5 lutego 2024 10:11

Trzy-Krainy @Czarny
5 lutego 2024 11:05

Bóg zapłać. Każde dobro otrzymujemy od Boga. Nawet wtedy tak się dzieje, gdy otrzymujemy je bezpośrednio od jakichś ludzi. Bóg bowiem wszystkich zaprasza do pełnienia dobrych uczynków, które przecież sam przygotował, byśmy je pełnili, zawsze z Jego pomocą.

Czarny @Trzy-Krainy 5 lutego 2024 11:05
5 lutego 2024 11:19

Dziękuję. Mam też pytanie związane z tematem: czy przed Chrystusem Duch Święty działał w świecie jedynie poprzez proroków?

Trzy-Krainy @Czarny 5 lutego 2024 11:19
5 lutego 2024 11:53

Pan Bóg jest wieczny i stworzył świat na zewnątrz siebie. Podtrzymuje ten świat w istnieniu w każdej chwili i w każdej tego świata najmniejszej cząsteczce. Zna ten świat całkowicie, zanim go stworzył, bo Bóg ma wiedzę pełną o sobie i o wszystkim poza sobą zawsze.

Poza tym Bóg przemawia nieustannie do sumienia każdego człowieka, a najważniejszą treścią tego głosu Bożego, czyli prawa naturalnego, jest Dekalog.

Tutaj w pytaniu chodzi zapewne o takie działanie, które należy do Objawienia Bożego? Jak najbardziej Duch Święty przemawiał przez proroków i patriarchów, a także wprost do nich, za pomocą natchnień i obrazów, które bardziej czy mniej odnosiły się do zapowiadanego Mesjasza.

Zatem, podsumowując, Duch Święty działał w świecie, jeszcze przed przyjściem Chrystusa, w każdym człowieku, ale szczególnie w prorokach, bo oni z urzędu mieli głosić słowo Boże, wolę Bożą, by przygotować świat na przyjście Mesjasza.

Czarny @Trzy-Krainy 5 lutego 2024 11:53
5 lutego 2024 12:25

Dziękuję, rozumiem. Tak, chodziło mi o Objawienie. Ale, gdy Pan Jezus mówił, że zostawi nam Pocieszyciela, co miał na myśli? Albo sakrament bierzmowania - czym jest w takim razie? Chodzi mi o to, czy jest jakaś różnica w sposobie działania Ducha Świętego - przed i po Chrystusie?

Trzy-Krainy @Czarny 5 lutego 2024 12:25
5 lutego 2024 13:01

"czy jest jakaś różnica w sposobie działania Ducha Świętego - przed i po Chrystusie?"

Bóg się nie zmienia. A więc różnica odnosi się tylko do nas. Różnica polega na tym, czy ktoś jest w Kościele, czy poza Kościołem? Gdy ktoś jest poza Kościołem, to Pan Bóg (a więc i Duch Święty) działa w tym człowieku tak, jak przedstawiłem we wcześniejszym komentarzu i udziela łask darmo danych każdemu, by czynił dobro. Gdy ktoś przez Chrzest św. wchodzi do Kościoła, czyli do Mistycznego Ciała Chrystusa, otrzymuje także łaskę uświęcającą. Zostaje ona wlana do ducha ludzkiego w chwili Chrztu świętego i to ona usuwa z człowieka grzech pierworodny i wszelki inny grzech. Łaska uświęcająca jest przylgnięciem Boga do człowieka, człowiek staje się świątynią Trójcy Świętej. Działanie Boga w człowieku polega na obdarowaniu go różnymi darami nadprzyrodzonymi, jak trzy Cnoty Boskie czy siedem Darów Ducha Świętego. Zatem człowiek otrzymuje życie nadprzyrodzone i zaczyna uczestniczyć w życiu Bożym. Współpraca zatem Ducha Świętego z człowiekiem, nie porzucając poprzedniego poziomu wynikającego z porządku stworzenia, wchodzi również na wyższy, bo nadprzyrodzony poziom. Człowiek zostaje wzmocniony Sakramentem Bierzmowania do tego, by owocnie i odpowiedzialnie współpracował z Duchem Świętym. Jest to związane z poziomem łaski uświęcającej. Pierwszą osobą ludzką, która otrzymała łaskę uświęcającą, jest Najświętsza Maryja Panna.

Czarny @Trzy-Krainy 5 lutego 2024 13:01
5 lutego 2024 13:17

Ha. Prosto, jasno, konkretnie, radośnie. Jeszcze raz dzięki.

cbrengland @Czarny
6 lutego 2024 00:32

Myślę, że przede wszystkim musimy sobie poradzić z takim przekazem, jaki pokazuję. To najnowsze wydanie tutaj w Anglii prestiżowego miesięcznika. Zwłaszcza tutaj, na SN. To jest też pewnego rodzaju gazeta, jak National Geographic.

A tam, "The story of Jezus". Dla każdego, który jakoś tam kojarzy język angielski jest to jasne, jaki to jest przekaz. To nie history of Jezus, Boga wcielonego. To taka story właśnie i tylko. Kiedyś to się zdarzyło, taka story.

Grzeralts @Czarny
6 lutego 2024 06:57

Zdrowie jest darem Boga, wprost wynika to z tego fragmentu Ewangelii, ale i z wielu innych. Jak wielkim, odczuwa zazwyczaj ten, kto je akurat stracił. Ale wystarczy Go dotknąć, a można zdrowie odzyskać. Tyle, że najpierw trzeba chcieć Go dotknąć, na dodatek rozumiejąc, że dar to nie handel.

Czarny @Grzeralts 6 lutego 2024 06:57
6 lutego 2024 08:36

Proszę mnie dobrze zrozumieć - ja nie jestem heretykiem :) Oczywiście zgadzam się w całości z tym, co Pan napisał. Ja też to napisałem, tylko innymi słowami. Na szczęście Prawdę mamy jedną, ale patrzyć można na nią z różnych stron.